Menu

Biblioteka

Działalność biblioteki

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Od 1973 roku w Polsce obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Również w naszej szkole dnia 17 marca miały miejsce obchody tego święta. W budynku B, w sali nr 2 utworzono w ten dzień teatralną garderobę, w której "panie garderobiane" pomagały uczniom w mierzeniu kostiumów. 

Była też utworzona profesjonalna charakteryzatornia, w której doświadczone "makijażystki" dokonywały charakteryzacji odpowiednio dobranej do danego kostiumu.

Więcej informacji na temat tego święta, a także zaproszenie na teatralne przedstawienie dla dzieci w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, zawierała gazetka na parterze w budynku A. Efekty wspólnej zabawy można podziwiać w galerii zdjęć.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują sie w zakładce 'Album fotograficzny'


"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Jest to tytuł społecznej kampanii realizowanej przez Instytut Książki. Przystąpili do niej wszyscy pierwszoklasiści naszej szkoły. Każdy z nich otrzymał "czytelniczą wyprawkę" w postaci kompletu składającego się z książki, wycinanki i broszurki informacyjnej. W czasie lekcji bibliotecznej każdy uczeń z dumą odbierał swój komplet książek. Po ich rozpakowaniu i własnoręcznym podpisaniu wszyscy z ciekawością je oglądali, pracowali z nimi na lekcji, po czym każdy swój komplet zabrał do domu, by wraz z Rodzicami, Dziadkami lub Opiekunami wspólnie czytać i doskonalić tę jedną z najważniejszych umiejętności edukacyjnych. Każdy uczeń przyrzekał KSIĄŻCE dbać o nią i szanować, po czym wszyscy zostali pasowani na Czytelników. 
Wszystkim nowym CZYTELNIKOM szkolnej biblioteki życzę wielu pięknych książek do przeczytania, pasjonujących przygód do przeżycia i doświadczenia wielu emocji wraz z bohaterami czytanych książek.
J. Pawłowska 

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się w zakładce "Album fotograficzny


Nie bądź ponury - czytaj lektury!

Jest to zwycięskie hasło konkursu promującego czytelnictwo. Wymyśliła je uczennica klasy IV A Klaudia Kolega.  
W konkursowych szrankach zmierzyły się zarówno plakaty, recenzje, jak i prezentacje multimedialne.
Kolejne nagrodzone prace wykonała Dominika Stołowska z klasy VII A. Po przeczytaniu "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego zachęcała innych czytelników do ich przeczytania, napisała recenzję i wykonała prezentację dotyczącą treści książki.
Jury w składzie: Pani B. Olko oraz Pani W. Maćkowiak, doceniło też pracę pracę Agaty Górkiewicz z klasy VII D.
Oliwierowi Szulcowi z klasy VI A bardzo spodobała się książka Ferenca Molnara pt. "Chłopcy z Placu Broni".  Po jej przeczytaniu wykonał prezentację, która ma zachęcić innych czytelników do jej wypożyczenia i lektury.
Agacie Pawłowskiej z klasy VI A szczególnie spodobała się książka o fantastycznych przygodach "Felixa, Neta i Niki". Rafał Kosik, autor tej książki, stworzył całą serię przygód głównych bohaterów. Agata zachęca nas do przeczytania ich wszystkich.
Igor Minikowski z klasy VI A też zachwycił się przygodami bohaterów i  przygotował dla nas komiks.
Natomiast Łucja Minikowska (klasa VII D) napisała recenzję książki J. R. R. Tolkiena pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem".  
Wszystkim, którzy zarekomendowali nam do przeczytania książki, bardzo dziękujemy.
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, wszystkie nagrodzone prace możemy obejrzeć i przeczytać w załącznikach.

Zapraszam do biblioteki - J. Pawłowska 

Klaudia_Kolega_IV_aplakat_lektury.pdf

Recenzja_ksiazkiw_formie_prezentacji_Lucja_Minikowska_kl._VII_D_pt._Hobbit_czyli_tam_i_z_powrot.pptx

Prezentacja_Dominika_Stolowska_kl._VII_C_pt._Syzyfowe_prace.pdf

Recenzja_ksiazki_-_Dominika_Stolowska_kl._VII_C_pt._Syzyfowe_prace.pdf

Komiks_w_formie_prezentacji_Igor_Minikowski_kl._VI_A_pt._Felix__Net_i_Nika.pptx

Prezentacja_Agata_Pawlowska_kl._VI_A_pt._Felix__Net_i_Nika.pptx

Prezentacja_Oliwier_Szulc_kl._VI_A_pt._Chlopcy_z_Placu_Broni.pptx


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły czynnie włączyli się do obchodów.
1. Klasa IA, pod opieką Pani A. Pawlak, czytała zabawne utwory Juliana Tuwima, między innymi wiersz pt. Rzepka.
2. Klasa IIA wraz z Panią E. Rewus, czytała dobrze znaną starszym i młodszym czytelnikom książkę Hugha Loftinga pt. Doktor Dolittle i jego zwierzęta.
3. Do obchodów włączyła się też klasa IIIC z Panią Z. Skoczylas. W klasie wspólnie czytali oni komiks pt. Historia chleba, natomiast samodzielnie czytali różne inne książki i bajki.
4. Pani A. Wijatkowska mobilizowała do czytania klasę IVB.
5. Natomiast Pan P. Krężel oraz Kasia Stadnik i Wiktoria Wyszyńska czytali fragmenty książki Rafała Kosiaka pt. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.

Łącznie w akcji głośnego czytania w naszej szkole wzięło udział 123 czytelników. Wszystkim bardzo serdecznie gratuluję. Dziękuję też opiekunom, którzy mobilizowali naszych czytelników. Zachęcam do udziału w innych akcjach i przedsięwzięciach promujących czytanie.
J. Pawłowska


10 solidnych argumentów, by czytelnicy codziennie czytali i by codziennie czytać dzieciom książki.  Wystarczy 20 minut dziennie.

  1. Stymuluje rozwój mózgu.

Zanim dziecko nauczy się mówić, najpierw będzie się uczyło rozumieć mowę, a więc tworzyć tzw. słownik bierny. Zjawisko to związane jest z kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Otaczanie mową od wczesnego dzieciństwa wiąże się więc z lepszym przyswajaniem wiedzy o języku. Im więcej styczności z danym zjawiskiem, tym więcej połączeń między neuronami, dzięki którym dziecko więcej rozumie i tym lepiej radzi sobie z informacją w przyszłości.

2. Rozbudza ciekawość świata

Kilkulatek zafascynowany jest literackim światem i odbiera go niemal bezkrytycznie. Często można zaobserwować, że dziecko odtwarza zachowanie ulubionych bohaterów, którzy służą mu za przykład. Ważne jest więc, by wzorce, które prezentujemy za pomocą dziecięcej literatury, były po prostu mądre. Choć czasem bycie zabawnym w zupełności wystarcza!

 

3. Stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć

Czytanie dzieciom stymuluje bierny (rozumienie) oraz czynny (mowa) słownik dziecka i pomaga w przezwyciężaniu dysleksji. Pomaga także w wyrażaniu własnych myśli. Słuchając, dziecko śledzi rozwój akcji, dialogi, dostrzega i przewiduje konsekwencje a także zależności przyczynowo-skutkowe.

 

4. Kształtuje inteligencję emocjonalną

Książki to dla dziecka skarbnica wiedzy o emocjach. Każdy bohater wszak jakieś przejawia, a zazwyczaj w jednej powieści jest ich cała masa. Dzięki tym historiom nie tylko poznaje uczucia, ale także uczy się je nazywać i dowiaduje się tego, jak można je wyrażać.

 

5. Buduje więź emocjonalną 

Wspólne czytanie to forma spędzania czasu z dzieckiem. Codzienna lektura przed snem potrafi być wytchnieniem nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Wieczornym resetem i momentem, w którym możemy być tu i teraz – razem.

 

6. Rozwija wyobraźnię

Literatura zmusza do zastanowienia się, analizy, rozwija w ten sposób naszą wyobraźnię. Jest przeciwwagą dla produkcji telewizyjnych, gdzie wszystko mamy podane niejako „na talerzu”: przekaz werbalny i wizualny, w związku z czym pozostaje nam rola biernego odbiorcy. W przypadku książek jest zupełnie inaczej.

 

7. Poprawia pamięć

Czytanie dzieciom pobudza nie tylko wyobraźnię, ale pozwala łączyć nową wiedzę z tym, co dziecko już zna. Taka lektura tuż przed snem wzmacnia „mięśnie pamięci” – z każdą nową informacją mózg tworzy nowe synapsy oraz poprawia działanie już istniejących. Dzięki temu czytający ludzie (w różnym wieku) mają szansę zachować lepszą pamięć, niż inne osoby, czytające mało lub wcale.

 

8. Zachęca do uczestnictwa w życiu społecznym

Przeprowadzane  badania pokazują, że ludzie, którzy regularnie czytają (bądź którzy mieli styczność z literaturą w wieku dziecięcym), są znacznie bardziej zaangażowani kulturowo i obywatelsko. Mają również większą łatwość i swobodę wypowiedzi, robią to w sposób bardziej elokwentny. Po zasobie słownictwa małego ucznia można poznać, czy rodzice czytają z nim książki.

 

9. Przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania

Dziecko, które ma styczność z literaturą od najmłodszych lat, dużo wcześniej poznaje litery i to, co się za nimi kryje. To świetny wstęp do nauki.

 

10. Buduje czytelnika w przyszłości

Te dzieci, które z literaturą obcowały od najwcześniejszych lat, mają znacznie większą szansę na bycie aktywnym czytelnikiem w dorosłości. To ważne. Czytając dzieciom dziś, budujemy więc w rzeczywistości czytające społeczeństwo jutra. Brzmi budująco, prawda?

(informacje pochodzą z czasopisma „Biblioteka w szkole”)

 


Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją

Wplyw_czytania_na_rozwoj_dzieci.pdf


Witam wszystkich czytelników szkolnej biblioteki i ich Rodziców!
Dla przypomnienia wysyłam kompletny wykaz wszystkich lektur, zarówno obowiązkowych, jak i uzupełniających.
Młodsi czytelnicy mogą skorzystać z pomocy dorosłych domowników i czytać wspólnie, jeżeli tylko jest taka możliwość.
Natomiast starsi czytelnicy z pewnością poradzą sobie samodzielnie.
Gorąco zachęcam do czytania, nie tylko lektur obowiązkowych, ale i uzupełniających, co oczywiście w chwili obecnej jest priorytetowe, ale też i do czytania literatury, która ubogaci Wasze pasje i zainteresowania,co w warunkach domowej kwarantanny jest doskonałą formą spędzenia wolnego czasu.
Portal 
https://liblink.pl/IG4GWUt5vs oferuje darmowe korzystanie z większości lektur. Można tu czytać treść książki zarówno w przeglądarce, jak i pobrać e-booka, jeżeli ktoś ma taką możliwość.
Ponadto polecam też kanał youtube. Tutaj są dostępne, również bezpłatnie, treści książek w formie audiobooków. Poniżej podaję kilka przykładowych adresów:

https://liblink.pl/E9HknR7AIw

https://liblink.pl/WqJ3kkG6EX

https://liblink.pl/8KXDHtNNQ3

https://liblink.pl/ODU0k9IloM

Wszystkim życzę wiele radości z obcowania z piękną literaturą oraz dużo zdrowia.
J. Pawłowska

 


Pełny spis lektur:

Spis_lektur.pdf


 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli
    67-100 Nowa Sól, ul. Szkolna 1
  • (+48) 68-387-54-04


Galeria zdjęć